Издателска дейност

Фондация Америка за България
В момента има 5 посетители в сайта
Ние сме професионалисти и мечтатели (Интервю с Надежда Груева, директор на РБ „Захарий Княжески“ – Стара Загора, носител на наградата „Библиотека на годината 2023“) ПДФ Печат

Автор: Надежда Груева ; Интервюто взе Спаска Тарандова
Рубрика:
Годишни библиотечни награди

Публикувана: бр. 3, юни 2024

Спаска Тарандова: Вие сте директор на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ – Стара Загора, която стана носител на наградата „Библиотека на годината 2023“. Какво означава тази награда за Вас и Вашия екип?
Надежда Груева: Тази награда е преди всичко висока оценка за дейността ни, както от професионалната ни гилдия в лицето на Управителния съвет на ББИА, така също и от нашите партньори, които ни номинираха или изразиха своята подкрепа. И, разбира се, силно мотивиращо и зареждащо преживяване. Използвам възможността, за да изразя и своето уважение към професионализма и труда на всички колеги.
С. Т.: Ако трябва да направите визитна картичка на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ – Стара Загора, какво бихте казали?
Н. Г.: Най-голямата обществена библиотека в област Стара Загора е утвърден публично достъпен институт с културен, образователен и социален характер. Ние сме професионалисти и мечтатели. Възможностите на библиотеката подобряват качеството на живот на хората, предоставяйки им свободен достъп до информация, колекции и програми. Предлагаме традиционни и дигитални ресурси и услуги и поддържаме високи стандарти на работа. Можете да продължите да ни вярвате...
С. Т.: През 2023 г. успешно реализирате проект „Колелото на емоциите“ с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“. Разкажете ни повече за него.
Н. Г.: Номинацията на старозагорската библиотека за наградата „Библиотека на годината“ беше направена за работата ни през 2023 г. по проект с висока обществена и професионална значимост; за новаторство в процеса на образование и обучение на библиотечните специалисти, приноса в изграждането на положителна визия на библиотеките и по-силното им присъствие в местните общности.
Проектът „Колелото на емоциите“ цели преживяването по време на четене да окаже положително въздействие върху живота на децата като им помогне да развият емоционалната си интелигентност. Акцентира се върху емоциите радост, изненада, тъга, гняв и страх. Любовта е включена като шеста емоция, защото играе важна роля в много книги.
Създадено беше ново пространство за деца – книжен кът „Колелото на емоциите“. Бяха обучени 16 консултанти по приказкотерапия – библиотекари и учители. В рамките на седем месеца бяха проведени групови срещи с над 900 деца, като с това се постави начало на приказкотерапевтичното консултиране в българските библиотеки. Дейностите по проекта осъществихме с много партньори – детски градини, училища, неправителствени организации и творци.
С. Т.: Използване на техниките на приказкотерапията е иновативна услуга, която предлага Вашата библиотека. Какви предизвикателства срещнахте при внедряването ѝ?
Н. Г.: В проекта надградихме предходен опит, свързан с подготовката на консултанти по библиотерапия и предлагане на услугата. Ако библиотерапията се базира на лични срещи с потребителите, то тук фокусът беше поставен върху формиране на компетентност за работа на библиотекарите с текстове за деца и водене на групови срещи. В тях процесът е свързан с четене, съчиняване, разказване или слушане и осмисляне на истории и породените от тях емоции с подкрепата на консултант.
За да си консултант в тази дейност, самият ти трябва да си с развита емоционална интелигентност. Като прибавим и работата с деца, някои от тях с определени дефицити, най-голямото предизвикателство беше библиотекарите да се почувстват спокойни и уверени. Резултатите от проекта надхвърлиха нашите очаквания...

Цялата статия можете да прочете, 
ако се абонирате за печатното или електронното издание на списание ББИА онлайн

 
IFLA
Посолство на САЩ в БългарияГьоте институт - България  Американска библиотечна асоциацияEBLIDA Фондация Глобални библиотеки - България Мемориален фонд Снежана Янева