Начало | UNIMARC Manual: bibliographic format |
следва: Блок за идентификация |
Етикет на записа
Определение
Областта съдържа основна информация, оформена според препоръките на ISO 2709, която може да е необходима при обработката на записа.
Приложение
Етикетът на записа се явява в началото на всеки запис. Той е задължителен и не се повтаря.
Етикет на записа, индикатори и подполета
Етикетът на записа няма маркер, индикатори или идентификатори на подполетата.
Елементи от данни с фиксирана дължина
Тези елементи от данни се определят от позицията на символа в етикета. Той като цяло се състои винаги от 24 знака. Позициите на символите се номерират условно от 0 до 23.
Название на елемента | Брой на знаците | Позиции на символите |
Дължина на записа Статус на записа Кодове за въвеждане Дължина на индикатора Дължина на идентификатора за подполе Основен адрес на данните Допълнително дефиниране на полето Схема на директорията |
5 1 4 1 1 5 3 4 |
0-4 5 6-9 10 11 12-16 17-19 20-23 |
Бележки за съдържанието на полето
В UNIMARC етикетът на записа (известен още като заглавие) се намира в началото на всеки запис и съдържа данни за неговата обработка. Позициите на символи 9, 10, 11, 20-30 съдържат специфични, фиксирани в определен момент стойности и могат да бъдат генерирани автоматично от компютър. Позициите на символи 0-4 и 12-16 съдържат цифрови данни, показващи броя на символите в някои области на записа. При форматирането на записа те се определят автоматично от компютъра. Стойностите за позициите на символи 5, 6-8, 17-19 могат да бъдат прехвърлени от данните в изходния запис чрез програма за конвертиране или да се определят ръчно, когато UNIMARC се използва като изходен формат.
0-4 Дължина на записа
5 Статус на записа
c = коригиран запис
d = изтрит запис
n = нов запис
o = наличие на по-ранен запис на по-високо ниво
p = наличие на по-ранен, неокончателен, непълен запис
6-9 Кодове за приложение
6 Вид на записа
a = текстови материали, печатни
b = текстови материали, ръкописни
c = музикални партитури, печатни
d = музикални партитури ръкописни
e = картографски материали, печатни
f = картографски материали, ръкописни
g = проекционни и видеоматериали (филми, филмови ленти, диапозитиви
изображения върху прозрачно фолио, видеозаписи)
i = звукозаписи, немузикални
j =  звукозаписи, музикални
k = двуизмерна графика (рисунки, скици и др.)
l = електронни ресурси
m = мултимедии
r = триизмерни артефакти и учебни помощни материали
За предпочитане е кодът да съответства на действителния вид на материала, който се каталогизира, а не на неговата вторична физическа форма. Затова не е предвиден код за микроформи: микроформата, съдържаща печатан текст, трябва да бъде кодирана като "текстови материали, печатни"
Обаче, ISBD (ER), с. 2, дава две възможности за каталогизиране на електронните ресурси, които споделят характеристиките на друга форма: първата е да се каталогизира единицата като електронен ресурс и да се добавят подробности за допълнителни характеристики; втората е да се каталогизира единицата според правилата на друг съответстващ ISBD и да се добавят подробности за електронния ресурс. Ако при каталогизиране на дигитализирана географска карта се приложи първата възможност, позицията на символ 6 в записа ще бъде 'l' тъй като библиографската единица ще бъде описана като електронен ресурс с допълнителни кодирани полета и забележки, чрез които се посочват подробните картографски характеристики. При прилагане на втората възможност позицията на символ 6 ще бъде 'e', а библиографската единица ще бъде описана като карта като подробностите, свързани с характеристиките на електронния ресурс ще се посочат чрез допълнителни кодирани полета и забележки. Втората възможност съответства на препоръчаното по-горе третиране на микроформите.
7 Библиографско ниво
а = библиографска единица, която физически се съдържа в друга единица по такъв начин, че установяването на местоположението на аналитично разработваната съставна част зависи от физическата идентификация и от местоположението на единицата, в която се съдържа. Самата съставна част може да бъде монография или продължаващо издание.
Примери за материали, които получават код 'a': статия в списание, продължаваща колона или рубрика в списание, отделен доклад от материали от конференция.
m = монографична библиографска единица, състояща се от една физическа част или замислена като съставена от определен брой части.
Примери за материали, които получават код 'm': еднотомна единица (монография); многотомна единица (многотомна монография); отделно каталогизирана част от многотомно издание; книга от серия; отделно каталогизиран специален брой на вестник, карта от серия; завършена серия от карти, когато броят на картите в серията е предварително определен; глобус.
s = продължаващо издание - библиографска единица, издавана в последователни части, замислена да излиза през неограничен период от време.
Примери за материали, които получават код 's': текущо публикувано списание, пълно течение на списание, което е спряло да излиза, вестник, монографична серия.
c = колекция - изкуствено създадена библиографска единица
Примери за материали, които получават код 'c': сбирка от брошури, съхранявани в кутия, колекция от записки в различен формат, съхранявани заедно като сбирка, всички ръкописи на един автор.
Кодът се използва само за изкуствено създадени библиографски единици.
Библиографското ниво на записа е свързано с основната част на записа или основната библиографска единица, описана в него, чието заглавие е попълнено в поле 200.
В някои правила за каталогизация не се прави ясно разграничение между многотомна единица (многотомна монография) и монографична серия. В такива случаи библиографската агенция може да използва онази стойност, която е по-подходяща за повечето от случаите. Когато подобно разграничение е направено, но за конкретен случай не може да се вземе решение, библиографската единица се кодира като продължаващо издание.
8 Йерархични връзки
# = неопределена йерархична връзка
0 = без йерархична връзка
1 = запис на най-високо ниво
2 = запис на всички нива под най-високото
Организациите, които не създават йерархически свързани записи въвеждат винаги #. Организациите, които правят връзки между йерархично свързани записи, въвеждат съответно код 0, 1 или 2. В този контекст 0 означава, че, въпреки че системата използва йерархически връзки, конкретният запис не е свързан с други записи във файла. Кодове 1 и 2 се използват само, когато действително съществуват записи на други нива. Свързаните по този начин записи трябва да са налице в същия файл. Когато позицията на символ 5 е 'o' позицията на символ 8 е '2'.
Виж и информацията, дадена в 46-.
9 Недефинирано
10 Дължина на индикатора
11 Дължина на идентификатора на подполе
12-16 Основен адрес на данните
17-19 Допълнително дефиниране на записа
17 Ниво на кодиране
# = пълно ниво.
1 = подниво 1.
2 = подниво 2.
3 = подниво 3.
18 Форма на каталожното описание
# = запис, съобразен с ISBD: всички елементи от данни от ISBD, представени в записа, са съобразени с препоръките в ISBD.
i = запис, частично или непълно съобразен с ISBD: някои от полетата, но не всички, са съобразени с препоръките на ISBD.
n = запис, несъобразен с ISBD: елементите от данни, представени в записа не отговарят на препоръките на ISBD.
Библиографска агенция, която каталогизира книгите си, съобразно с ISBD(M), но за продължаващите издания прилага частично ISBD(S), може да въведе код '#' във всички записи за книги и код 'i' – в записите за продължаващи издания, въпреки че някои от записите за продължаващи издания могат случайно изцяло да съответстват на ISBD(S).
19 Недефинирана
20-23 Карта на директорията
20 Дължина на "Дължина на полето"
21 Дължина на "Позиция на първия знак"
22 Дължина на точно определена част
23 Недефинирано
Свързани полета
Елементите от данни, намиращи се в етикета на записа не фигурират на друго място в UNIMARC. Въпреки, че на пръв поглед някои от стойностите на кодовете за приложение ("вид на записа" и "ниво на каталогиране") носят същата информация като други кодирани данни, в действителност кодовете в етикета на записа се отнасят до характеристиката на записа, а не директно до характеристиката на самата библиографска единица.
Ръководство за UNIMARC
© Copyright 2002 СБИР |
следва: Блок за идентификация |