Начало | UNIMARC Manual: bibliographic format |
следва: Списък на полетата |
4. Основна информация за маркера на записа и за полетата от данни
Полетата и подполетата в записа могат да бъдат повтаряни съгласно указанията, посочени в частите “Приложение” от структурата на описанието на всяко поле и някои от подполетата. Полетата за връзка, които се въвеждат, имат същата повтаряемост в полето, каквато имат в записа.
За всяко поле трябва да се вземе решение дали при повторение на данните това ще става с повтаряне на цялото поле или на подполе в неповтарящо се поле. Тези решения трябва да се спазват последователно, за да се осигури съвместимост между базите данни, за конвертирането на които се използва UNIMARC. Определянето на полетата като задължителни е сведено до минимум, тъй като в много случаи дали полетата могат действително да бъдат представени в запис във формат UNIMARC зависи от практиката на агенцията, която изготвя основния запис.
При подреждането на полетата в записа не се спазва определена последователност. Компонентите в директорията, които съответстват на определени полета, не съвпадат задължително с физическата последователност на полетата.
В стойностите на идентификаторите за подполета няма определен специален ред. В известни случаи са направени препоръки, които се отнасят до местоположението на отделни подполета. В полетата, които съответстват на елементите на ISBD, данните се представят в реда, определен в ISBD и това определя и подреждането на подполетата.
Цифровите подполета, предхождат или следват частта, към която се отнасят, съобразно следните правила.
Подполетата $0, $3, $6, $7 предхождат всички други подполета. $2, $4, $5 следват всички други подполета. Всяка от тези групи е във възходящ цифров ред.
Цифровите подполета са следните:
Примери:
В полетата за текстови данни на UNIMARC е разрешен всеки символ, който съответства на графичен символ, когато данните са текстови. В кодираните подполета на UNIMARC и в позициите на индикаторите се допускат символи, които са определени в съответното поле/подполе.
Запълващият символ е предназначен за използване в случаите, когато не е възможно да се присвои точна стойност на някой елемент от кодираните данни за библиографската единица. Това най-често се случва, когато в изходния формат съответстваща стойност изобщо няма. Запълващият символ е графичен знак от ISO 646: "|" (вертикална линия), позиция 7/12 в 7-битова кодова таблица.
Запълващият символ не се използва в маркера на записа, в директорията, в етикета или в текстовите данни. Той не се използва вместо задължителен елемент от кодирани данни, идентификатор за подполе, пунктуационни или други специфични знаци, както и вместо всички кодове в незадължително кодирано поле, когато полето не се използва.
Запълващ символ в кодирани данни
Запълващият символ се използва, когато агенцията изобщо не посочва определен вид стойности, напр. поле 100 (Общи данни, свързани с обработката) позиции на символи 17-l9 (Кодове за читателско предназначение), където агенцията не използва код за читателско предназначение.
Това използване на запълващия символ се отличава значително от използването на други общи кодове като #, u, v, x, y, z в някои области. По долу е описана най-честата употреба на тези кодове:
U неизвестно. Използва се, когато каталогизаторът не е успял да установи данните, но е възможно кодът да бъде определен, когато те станат известни.
v комбинация. Използва се, когато в библиографската единица има комбинация от отделни кодирани характеристики.
x неподходящо. Характеристиката не е подходяща за вида на материала, който се представя напр., в поле 115 (Кодове за видеоматериали, видеозаписи и филми) позиция на символ 9 (техника на видеозапис, на филм), когато библиографската единица представлява комплект от диапозитиви.
y не е налично. Използва се, когато във формата не е предвидена кодирана характеристика за конкретната библиографска единица напр. поле 100 (Общи данни, свързани с обработката) позиция на символ 20 (Вид на официалното издание).
z други. Използва се, когато кодовете са предвидени и характеристиките на библиографската единица са известни, но никой от определените кодове не е подходящ (напр. вж поле 105, позиция на символ 11, и поле 110, позиция на символ 1). Този код се използва понякога и вместо "неизвестно" когато кодът "u" не е в списъка за тази категория или е използван за специфичен вид.
Запълващ символ в индикаторите
За индикаторите, запълващият символ се използва също в случаите, когато агенцията изобщо не посочва стойност за определен вид информация, напр. Поле 710 (Наименование на колективен орган) индикатор 1 (индикатор за конференция). Той се използва и в случаи, аналогични на кодовете u, v, или z, т.е. неизвестно, комбинация или други. Запълващият символ се използва и когато UNIMARC предвижда специфичен индикатор, за който в изходния формат няма подходяща стойност.
Символите от данните, които не се вземат предвид при сортирането, могат да бъдат определени като по отношение на него се използват контролните функции, предвидени в Набора от символи за библиографски контрол (ISO 6630). NSB (Начало на невключените в сортирането символи) се вписва в данните непосредствено преди символите без стойност за сортиране, а NSE (край на невключените в сортирането символи) веднага след тях.
UNIMARC е преди всичко формат за обмен и предназначението му е да подпомага пренасянето на данните, създадени от агенции и системи, които използват различни формати. Тъй като тези данни могат първоночално да бъдат създадени според препоръките на различни правила за каталогизация, не винаги е възможно да се опише точно формата на данните в запис във формат UNIMARC или да се изброят елементите на данните, които трябва да бъдат представени в запис в UNIMARC. И все пак, поради своята природа библиографските записи, направени от различни агенции, имат много общо помежду си, има голям брой области, в които практиките са подобни. Такава област е описателната част на записа, за която е разработен ISBD. UNIMARC препоръчва описателните елементи на записа да бъдат формулирани според препоръките в ISBD. Подробно за съответните ISBD вж Приложение М.
Тъй като ISBD се отнася до представянето на данни в запис, предназначен за четене от ползвател на каталог или библиография, няма препоръки за конвенциите, които трябва да се следват за запис в машинночетима форма, от който може да се възпроизведе видимият каталожен запис във формат ISBD. Това ръководство препоръчва някои практически решения, за да подпомогне ползвателите на формата при вземането на решения в тези области и да установи колкото е възможно по-голяма съвместимост между записите, прехвърляни в UNIMARC от различните агенции. Повече информация за специфични решения, свързани се ISBD, могат да бъдат намерени в 2--Блок за описателна информация и в отделни негови полета. В другите области, където няма разработена стандартна практика, ръководството препоръчва най-общо да се интерпретира съществуващата практика. Примерите, използвани в ръководството, са основани на предлаганите в него определения и практика, но те са препоръчителни и в никакъв случай не са изчерпателни.
В някои правила за каталогизация данните, отнасящи се до няколко отделни допечатки или издания на едно заглавие могат да бъдат представени в един и същ запис. В UNIMARC това може да бъде предадено по различни начини включително с използване на поле за забележки, повтаряне на поле 010 ISBN или поле 011 ISSN и забележка в подполето, в което се дават сведения, отнасящи се до издаването, разпространението и т.н. или чрез ползване на полетата на 4 -- Блок за връзки между записите.
При описаните по-горе различия в каталожната практика е препоръчително при обмен съпроводителната документация да обяснява тези варианти. За подробности вж Приложение К.
В интерес на съвместимостта между базите данни, за конвертирането на които се използва UNIMARC, в ръководството са направени някои указания, отнасящи се до пунктуацията. Препоръчва се, с малки изключения, препинателните знаци в ISBD да се пропускат в началото и в края на подполетата, тъй като те могат да се поставят автоматично въз основа на кодовете за подполетата. Затова в спецификациите на полето са включени конкретни указания.
Пунктуацията в останалите части на записа се предава според практиката на агенцията, изготвяща записа. Всяка агенция трябва да въвежда последователно подобна пунктуация, така че източникът на записа да насочва ползвателя каква обработка е необходима, за да се осигури всеки необходим препинателен знак. Много агенции не поставят препинателни знаци в началото и в края на подполетата от полетата за информационно търсене в машинночетимите си записи (напр., в 7--БЛОК ЗА ИНТЕЛЕКТУАЛНА ОТГОВОРНОСТ), тъй като в тези полета, както и в полетата, съответстващи на ISBD тези знаци могат да се добавят при отпечатването на записа.
Всички полета с етикети, съдържащи 9, напр. 9--, -9-, --9 са запазени за национално и локално приложение. Постоянният комитет за UNIMARC не дава определения за тях и не дефинира стойностите на индикатори и подполета. Това се отнася и за стойността на индикатор 9 и на подполе $9.
Ръководство за UNIMARC
© Copyright 2002 СБИР |
следва: Списък на полетата |