Издателска дейност

Фондация Америка за България

Весели Коледни
и Новогодишни празници!

В момента има 2 посетители в сайта
Библиотекарите са готови да пренесат традициите през новите предизвикателства (Интервю с Владислава Иванчева, носител на наградата „Библиотекар на годината 2023“) ПДФ Печат

Автор: Владислава Иванчева ; Интервюто взе Юлия Савова
Рубрика:
Годишни библиотечни награди

Публикувана: бр. 3, юни 2024

Юлия Савова: Поздравления за спечелената награда „Библиотекар на годината 2023“. Бихте ли се представили накратко пред библиотечната общност?
Владислава Иванчева: Благодаря Ви за поздравленията! Казвам се Владислава и от 2 години съм главен библиотекар в НЧ „Развитие – 1869“ гр. Враца. Работя в библиотечната сфера вече 20 години, като основната ми мисия е да насърчавам любовта към четенето и знанието сред всички възрастови групи. За мен е истинска чест да бъда удостоена с наградата „Библиотекар на годината 2023“.
Ю. С.: Кога разбрахте, че призванието Ви е да бъдете библиотекар? Какво Ви привлече към библиотечната професия?
В. И.: Като дете прекарвах лятото на село и там ходех в читалищната библиотека, за да вземам книги от списъка с препоръчителна литература. Библиотекарят беше много красива и любезна жена, която говореше мило, излъчваше доброта и спокойствие. Докато си избирах книги, скришом я наблюдавах. Гледах с каква грация се движи между стелажите и колко нежно разгръща страниците на книгите, а после ги поставя на точното им място. Наблюдавах я как с красив почерк вписва заетата литература и се чувствах много специална, когато се подписвах в читателския си картон. Библиотеката беше малка, но много уютна. Може би там се заразих с магията на библиотеките...
Ю. С.: Библиотека при НЧ „Развитие – 1869“ – Враца прилага иновативни подходи при работата с деца и тийнейджъри за насърчаване на четенето. С какви предизвикателства трябваше да се справите?
В. И.: Работата с деца и тийнейджъри винаги е предизвикателство, но е изключително удовлетворяваща. За да насърчим четенето сред младите в библиотеката при НЧ „Развитие – 1869“ във Враца, внедрихме редица иновативни подходи. Основните предизвикателства, с които се сблъскахме, включват конкуренцията на книгата с дигиталните технологии, липсата на интерес към четенето, които преодоляваме с тематични събития и срещи с автори, както и разнообразието в предпочитанията на младите читатели, което налага редовна актуализация на колекциите ни. Необходимостта от интерактивност и ангажираност постигаме чрез уроци в библиотеката и състезания по четене. Тези предизвикателства изискват постоянни усилия и адаптиране към променящите се нужди и интереси на младите читатели, но радостта и удовлетворението, които изпитваме, когато виждаме децата да се наслаждават на четенето, правят всичко това повече от стойностно.
Ю. С.: Вие сте сред първите библиотекари в България, които прилагат методите на библиотерапията в работата си. Разкажете ни повече за това.
В. И.: Благодаря за този въпрос. Имах удоволствието да завърша първия курс за консултанти по библиотерапия на ЦПОБ на ББИА в РБ „Захарий Княжески“ – Стара Загора. Преподавателите доц. Дончо Донев и Минчо Николов ме въведоха в света на библиотерапията, като ми предадоха ценни знания и умения. Убедена съм, че те са добре познати и имат много приятели сред библиотекарите в България.
Библиотерапията предоставя страхотни инструменти, които помагат на подрастващите да развият своята емоционална интелигентност. Пример за това е играта „Приказни пътешествия“, която реализирахме миналата година по време на Маратона на четенето с андерсеновите приказки „Палечка“ и „Дивите лебеди“. Целта на играта беше да насърчи децата в начален курс на обучение да разбират и изразяват емоциите на другите, потопени в магията на приказния свят. Чрез различни активности успяхме да развием тяхната емпатия, а децата се справиха невероятно добре със задачата да пресъздадат емоциите на героите. Това доказа колко важни са приказките за развитието на детето и колко много можем да научим от тях...

Цялата статия можете да прочете, 
ако се абонирате за печатното или електронното издание на списание ББИА онлайн

 
IFLA
Посолство на САЩ в БългарияГьоте институт - България  Американска библиотечна асоциацияEBLIDA Фондация Глобални библиотеки - България Мемориален фонд Снежана Янева