Издателска дейност

Фондация Америка за България

Весели Коледни
и Новогодишни празници!

В момента има 79 посетители в сайта
Академичният информационен център на Тракийски университет – предпочитано място за срещи, информация и събития от студенти и преподаватели ПДФ Печат

Автор: Желка Даковска, Веска Стоянова
Рубрика: Проекти

Публикувана: бр. 1, февруари 2024

Най-новото „бижу“ в информационно-образователната инфраструктура на Тракийския университет – модерният Академичен информационен център (АИЦ) – вече почти година е средище на знанието и на културно-образователния живот в старозагорското висше училище. Съвкупността от изчистени архитектурни линии, отворени пространства и модерно оборудване постепенно го превръща в предпочитано място за общуване, придобиване на нови знания и обмен на идеи от студенти, преподаватели и външни потребители. Разположената в АИЦ Централна университетска библиотека разполага с всички функционалности за обслужване на читатели, както и различни по големина зали, които могат да се използват за обучение, самостоятелна или групова работа, за работни срещи по изследователски проекти, както и за провеждане на различни по тематика и мащаби събития…
     Към днешна дата вече функциониращата инфраструктура съвместява функциите на академичен център за колективно обучение и наука с достъп до качествени научни изследвания и до електронни ресурси с отдалечен достъп. Новият „дом на знанието“ е съобразен с образователните потребности на младото поколение и активното им участие в академичния живот с акцент върху възможността за съвместно организиране на процеса на учене и интерактивно обучение, както и за осъществяване на динамична връзка между студенти, преподаватели и администрация. Място, в което да се потопиш в необятния свят на книгите и съвременните технологии.
Осъществяването на проекта създаде допълнително физическо пространство от 4460,90 кв. м. с четири надземни етажа, два от които с ограничен достъп – там са разположени хранилищата и два етажа за свободно ползване от студенти, докторанти, преподаватели и външни потребители.
На третия етаж е разположен информационен център, където студентите могат да си направят регистрация за ползване на библиотеката, да заемат литература за дома, да поръчат материали за ползване от хранилищата и да бъдат разпределени към съответните читателски места или зали, които искат да ползват. Има обособени пространства с книги на свободен достъп, справочен фонд и читателски места. Оказва се, че читателите предпочитат да заемат местата около прозорците, защото гледката, която се открива, е прекрасна и предлага комбинация от удобно място за самоподготовка и едновременно с това отмора. Оборудвана е и „тиха читалня“, където студентите, които искат да се подготвят за упражнения и изпити, могат да се изолират и да работят необезпокоявани от странични шумове. Предстои обзавеждане на пространство за срещи, дискусии и рекреация.
На четвъртия етаж има голяма конферентна зала с 80 места; компютърна зала; две зали за групова работа; заседателна зала за работни срещи и дискусии по проекти; читателски места. Отвореното пространство под покрива с оберлихт се превръща в предпочитано място за много събития от живота на университетската общност. Залите и пространствата, с които разполага модерната библиотека, се използват за провеждане на различни форуми и събития – кариерни форуми, обучения, публични лекции, работни срещи и много други. Работното време e съобразено с желанията и потребностите на студентите и е от 8.00 до 16.15 ч.
В основата на концепцията на новата сграда е създаването на комфорт за съвременния читател – компютри, лесен достъп до научни публикации, мултифункционални пространства и удобни мебели. Изискваниятa пo oтнoшeниe нa условията за съхранение на библиотечния фонд (около 120 000 единици предимно специализирана литература – книги, монографии, учебници, списания) и удобствата за читaтeлитe ca изпълнeни нaпълнo – нe пoвeчe oт 55% влaжнocт нa въздyxa в xpaнилищaтa, температуратa e мeждy 18 и 26 гpaдyca цeлoгoдишнo, cгpaдaтa e ocвeтeнa дoбpe, ocигypeнa e и c видeoнaблюдeниe...

 

Цялата статия можете да прочете, 
ако се абонирате за печатното или електронното издание на списание ББИА онлайн

 
IFLA
Посолство на САЩ в БългарияГьоте институт - България  Американска библиотечна асоциацияEBLIDA Фондация Глобални библиотеки - България Мемориален фонд Снежана Янева