Правна регулация за библиотеките и
библиотечно-информационните дейности в България
П р о е к тС подкрепата на Британски съвет - София
Партньори:
Британски съвет – София
Съюз на библиотечните и информационните работници
Министерство на културата
Народна библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”
Защо е необходим такъв проект?
Библиотеките са важен компонент на образованието, науката и културата и играят съществена роля в изграждането на гражданското и информационното общество; в развитието на икономика, основана на знанието. Българското законодателство е в процес на обновяване и хармонизиране със законовата рамка на ЕС. На фона на интензивното приемане на нови закони в различните сфери на дейност, обновяването на нормативната база за библиотеките изостава. Библиотеките не присъстват в правното пространство като субект. България е единствената страна в Европа без специално библиотечно законодателство. Редица новоприети закони, които се отнасят за библиотеките и техните основни дейности, не третират статута и финансирането им. Действащи закони в сферата на културата, науката и образованието частично засягат някои видове библиотеки и не създават предпоставки за пълноценното им функциониране:- Закон за закрила и развитие на културата (1999)
- Закон за народните читалища (1996)
- Закон за народната просвета (1991)
- Закон за висшето образование (1995)
- Закон за задължителното депозиране на екземпляри от печатни произведения и други материали (2002) Националната политика към библиотечния сектор не е ясно формулирана; на политическо равнище не се идентифицира потенциала, които имат библиотеките като най-демократични институции, гарантиращи свободен и равен достъп до информация за всички граждани. В приетите национални стратегии за информационно общество, електронно правителство, за развитие на училищното образование, библиотеките не се разглеждат като активни участници, които могат да допринесат значително за осъществяване на целите. Създаването на съвременна нормативна база е основна предпоставка за модернизирането на отделните библиотеки и библиотечната мрежа като цяло, адекватна на потребностите на информационното общество.Основна цел
Създаването на система от нормативни документи за библиотеките и библиотечно-информационните дейности, хармонизирани с европейските директиви и създаващи предпоставки за пълноценното реализиране на основната мисия на библиотеките като образователни, информационни и културни институции.
Основни дейности и етапи на проекта
І етап
(юни – декември 2006)1.1. Проучване на британския опит в правното регулиране на библиотеките и библиотечно-информационните дейности. Идентифициране на директивите и препоръките на Европейския съюз относно нормативната база на библиотеките и библиотечно-информационните дейности.
1.2. Анализ на състоянието на действащата нормативна база, свързана с библиотеките и библиотечно-информационните дейности. Експертна оценка на водещ специалист по проблематиката от Великобритания.1.3. Изработване на Програма за видовете нормативните документи, необходими за регламентиране на библиотеките и библиотечно-информационните дейности в България. Програмата ще отразява необходимостта от:
- закон за всички библиотеки или за отделен вид или група библиотеки
- предложения за промени в текстове на действащи закони
- предложения за поднормативни документи: наредби, стандарти, типови правила и др.1.4. Широко обсъждане на програмата в библиотечната общност, Министерството на културата, Комисията по култура към Народното събрание, Асоциацията на българските книгоиздатели, Асоциацията на общините в България и др.
ІІ етап
(януари – декември 2007)2.1. Изработване на проект за закон или закони, текстове на проекти за подзаконови нормативни документи, промени в текстовете на действащи закони, в изпълнение приетата Програма.
2.2. Обсъждане на тестовете на експертно ниво и сред професионалната общност. Изпращане на проектотекстовете в Комисията по култура към 40-то Народно събрание за предварителна дискусия.
2.3. Внасяне на проектите в Народното събрание.
Координатор на проекта:Цветанка Панова – Британски съвет
Британски съвет
ул. „Кракра” №7
тел. 942 4220
e-mail: tzvetanka.panova@britishcouncil.bg
Първи етап на проекта
Сформирана бе работна група:
Александър Димчев – Философски факултет на СУ „Св. Климент Охридски”
dimchev_uni@abv.bg
Анета Дончева – Народна библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”
aneta@nationallibrary.bg
Ваня Грашкина – СБИР
grashkina@nacid.bg ; lib@fastbg.net
Луизина Савкова - Министерство на културата
l.savkova@mc.government.bg
Стефка Добрева – Библиотека при Народното събрание
s.dobreva@ntt14.parliament.bg
Цанка Бенчева – Министерство на културата
canka_be@mc.government.bgРаботната група:
- направи анализи на състоянието на действащанта нормативна база, свързана с библиотеките и библиотечно-информационните дейности;
- проучи опита на библиотеки и библиотечни учреждения в Обединеното кралство и други европейски държави;
- разработи проект за система от нормативни документи за библиотеките и библиотечно-информационните дейности.Консултантска помощ бе оказана от Джон Долън, ръководител "Политика на библиотеките" при Съвета на Музеи, библиотеки и архиви на Англия
Г-н Долън посети България на 20-21 юли 2006 г., срещна се с българските партньори по проекта и предостави доклад на тема "Правна регулация на библиотеките в България".На 15 декември 2006 г. в София се проведе форум-дискусия "Система от нормативни документи за библиотеките и библиотечно-информационните дейности".
За участие в дискусията бяха поканени експерти от всички заинтерисовани министерства и ведомства.Материали от форума:
- Презентация за съвременното състояние на библиотеките в България - Ваня Грашкина | PDF
- Презентация за тенденции в развитието на библиотечното законодателство и
политики в Европа - Александър Димчев | PDF
- Презентация „Национална стратегия за развитие на библиотеките в Обединеното кралство
и най-новите национални проекти” - Джон Долън | PDF
- Заключителен протокол | PDF
От 5 до 7 февруари 2008 г. в Банкя се състоя обучителен семинар за директори на регионални библиотеки на тема: Съвременни аспекти на мениджмънта на публичната библиотека. Семинарът бе организиран от Британски съвет - София, в партньорство със СБИР в рамките на проекта "Правна регулация на библиотеките и библиотечно-информационните дейности в България". Основните теми на семинара бяха свързани с новата роля на публичните библиотеки в съвременните условия, лобирането, формирането на лидерски качества, стратегическото планиране, оценката на дейността и работата с персонала. Участваха 20 директори на библиотеки. Обучители бяха видните експерти от Великобритания с водещ опит в ръководството на публични библиотеки Том Форест и Кейт Девънпрот. Третият лектор Майкъл Стиил е експерт в сферата на електронните ресурси и е избран за най-добър млад бибилотекар на Великобритания за 2007 година.
Участниците в семинара получиха сертификати от Британски съвет - София.
На 2 февруари в Банкя, на редовната годишна среща на асоциация "Българска книга", бе представен законопроектът за обществените библиотеки. Представянето бе по инициатива на нашите партньори и колеги издатели. Те бяха запознати с основните идеи на законопроекта, неговите цели и задачи. Обсъдени бяха предлаганите механизми за финансиране, критериите за функциониране на библиотеките и др.
Текстът на проекта за Закон за обществените библиотеки, изработен по проекта, може да бъде изтеглен от тук.
Текст на законопроекта, публикуван на сайта на Министерство на културата
Информация и текст на законопроекта на сайта на Народното събрание на РБ
Законът е приет от 40-то Народно събрание на 26 май 2009 г. В сила от 6 юли 2009 г. / Текст
Обн. ДВ. бр. 42 от 5 юни 2009 г., изм. ДВ. бр. 74 от 15 септ. 2009 г., изм. ДВ. бр. 38 от 21 май 2010 г. / Текст