Националната конференция "Обществената отговорност на публичните библиотеки и тяхната роля в демократичното общество" бе организирана от Съюза на библиотечните и информационни работници и Регионална библиотека "Пенчо Славейков" - Варна с подкрепата на Американски център – София. Основната цел на конференцията бе на базата на проучването на водещия опит на американските и европейски публични библиотеки и успешните български проекти да се обсъдят нови инициативи за активизиране на ролята на публичните библиотеки в България в разширяването на достъпа до информация в демократичното общество.В конференцията участваха 60 специалисти, от които:
- Ръководители на регионални, общински и читалищни библиотеки; представители на Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" и Централната библиотека за слепи;
- Представители на Министерство на културата, Министерство на регионалното развитие, Държавната агенция за информационни технологии към Министерството на транспорта и комуникациите;
- Членове на Управителния съвет на СБИР;
- Представители на местните власти;
- Представители на Центъра за продължаващо образование на библиотекарите към СБИР;
- Библиотекари, посетили САЩ по Програмата на Държавния департамент за чужди посетители.
Работата на конференцията протече в три сесии: Публичните библиотеки – обект и субект на демократичното общество; Сътрудничество между американските и българските публични библиотеки – иновационни практики; Коопериране на библиотеките в електронна среда.
В хода на обсъжданията участниците се обединиха около следните становища:
- През последните години се развиват съществени процеси в сектора на публичните библиотеки по посока към превръщането им в обществени центрове на информация.
- В значителна част от малките общини в България публичните библиотеки са единствените центрове, съчетаващи в своята дейност информационни, образователни и културни функции.
- Възможностите за запознаване и проучване на водещите американски и европейски практики стимулира въвеждането на съвременни информационни услуги, базирани на модерни информационни и комуникационни технологии.
- Библиотеките декларират своята готовност да поемат обществена отговорност и активна позиция в демократичното общество.
- Осъзната е необходимостта от обединяване на усилията на професионалната общност за иницииране на разработката на национална стратегия за развитието на публичните библиотеки.
- Налице е ефективно действаща система за непрекъснато образование на библиотечните специалисти, осигуряваща необходимата подготовка за внедряването и използването на модерните информационни технологии в библиотечната практика.
В резултат на дискусиите участниците се обединиха около следните предложения:
- Публичните библиотеки като основен компонент на демократичното общество трябва да бъдат приоритет на държавната и регионална културна политика.
- Назряла е необходимостта от преразглеждане и актуализация на съществуващата нормативна база за изграждането на ефективно действаща мрежа на публичните библиотеки в България.
- Разработката на нови проекти, базирани на широкото коопериране и споделяне на ресурсите ще доведе до по-висока ефективност на библиотечните дейности. Именно такива проекти да бъдат насърчавани посредством целевото финансиране от Министерство на културата за регионалните библиотеки, Национален фонд "Култура", Държавната агенция за информационни технологии и други.
- Належащо е приемането на единен формат за обмен на данни в електронна среда като основа за коопериране както в страната, така и в международни консорциуми, обединения и др.
- Отваряне на библиотеките за сътрудничество и партньорство с другите субекти на информационното общество.
- Активизиране на лобистката дейност на библиотечните специалисти сред политическите среди за издигане на авторитета на публичните библиотеки и изпълняване на приоритетните им задачи.