НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА “ЧЕТЯЩА БЪЛГАРИЯ”

МАРАТОН НА ЧЕТЕНЕТО
17 - 23 април 2006 г.

Под патронажа на г-жа Зорка Първанова


Споделено ...

Варна

ПРИКЛЮЧЕНИЕТО „МАРАТОН НА ЧЕТЕНЕТО”

Да повярват в идеята. Да отделят от личното си време участници от различни възрасти.
Да сгъстят натоварения си график официални лица и делови хора. Само за да участват в подобна проява, посветена на четенето. Звучи невероятно! И все пак е реалност!

Варненското участие в националния маратон на четенето на 19 април 2006 г. надхвърли и най-смелите ни очаквания – с официалните лица и институции, заставащи с лично участие и позиция зад значимостта на процеса на четенето, с медийното съпричастие към словото и почитателите му, с големия брой участници – в един момент – с невъзможността да се каже точната цифра дори за местата, където се провеждаше. Защото и в самия ден пристигаха нови писма за включване и с нови желаещи да бъдат „посланици” на книгата.
Роди се надеждата, да сме достигнали до повече хора с послание да видят красотата на това преживяване – отворената страница, събужда мисленето, въображението, дава релакс, отключва друго време – за човешкото ни израстване в делника.

Чрез маратона, след три години (във Варна той се провежда сега за четвърти път), колегите от библиотеката видяха как реално една културна идея може да събере толкова различни общности и хора. Разнообразието е невероятно: във възрастите от 4-5 годишните в детската градина „Звездичка” до хората от Пансион за стари хора ”Гергана”, различните езици – български, полски, френски, английски, немски, китайски, японски, гръцки и т.н. Водени от своите библиотекари през морето от книги и автори преплуваха училища, университети, читалища, музеи, галерии, куклен театър, културни центрове, офиси, школи и клубове, медии. Участието на Община Варна, Областна управа, общински съветници с различни политически пристрастия, уникалното като отразяване на културни събития с цели страници във вестиците на събитието, очерта измеренията на обществената подкрепа за четящия човек.
Стопли ни желанието, с което библиотекарката от читалище „Искра” в с. Константиново чете с деца, заедно с кметството по местния радиовъзел; поздрава от с. Партизани и вписването им в редиците на маратонците; включването на колеги от региона, като лавина, която увлича.

От 8 до 19 ч. на 19 април продължи Маратонът на четящите хора във Варна, на повече от 50 места в града четоха на глас. Звучаха стихове, откъси от любими произведения за деца, книги от българската и световната класика, творби на съвременни автори.

Най-голямата изненада беше за маратонците в 14 часа в Регионална библиотека „Пенчо Славейков” специалното участие на Зорка Първанова, патрон на Националния маратон на четенето и съпруга на президента на България.
„Да се срещнем в библиотеката” бе мотото, което събра приятели на книгата от различни поколения. Заедно с г-жа Зорка Първанова четоха на глас ученици от варненските училища, творческата работилница „Сетива” при библиотеката, художничката Мария Чакърова, издателят Наско Якимов, актрисата Вера Стойкова.

 
 
„Много се радвам, че библиотеката успя да зарази не само варненци, а и цялата страна с тази четяща лудост, за което ги поздравявам. Докато има такива хора, можем да бъдем спокойни за съдбата на книгата, за бъдещето на библиотеките.
Гледам ви и се изпълвам с увереност, че четящият човек не е на изчезване, че няма да ни се наложи да запишем четящите хора в Червената книга на изчезващите видове. Защото обратното би било много страшно”, каза г-жа Първанова на децата.
„Наричат днешното поколение компютърно и сигурно има нещо вярно в това. Но книгата ни дава нещо, което компютърът все още не може. Разбира се, интернет е необятно море от информация - това е най-бързият и лесният начин да получиш информация за почти всичко, но знанието не е само информация. Само книгата може да провокира въображението, да накара човек да мисли, само тя обогатява езика. 3 години след като идеята за Маратона на четенето се роди във Варна, за първи път тази година в него се включиха и други български селища. Досега те са 29 града и 7 села, но четящата лудост продължава....”. „Четенето е нещо индивидуално и много лично” - каза още г-жа Първанова и добави, че четящия човек се възпитава, той не е нещо, което се ражда от само себе си. Избора си на текст тя аргументира: „Избрах книгата "Войната на таралежите" от Братя Мормареви. Разбира се, тя е била любимо четиво на децата отпреди 30 години, но мисля, че ще е интересна и на сегашните деца, които ще познаят в героите своите родители.”

Огромния интерес към събитията в тази кампания - включването на кмета на Община Варна г-н Кирил Йорданов, областният управител г-н Петър Кандиларов, депутатът и бивш областен управител Яни Янев, съветниците, които започваха заседанията на комисиите с четене, кметовете от областта, отговарящи на журналистическите въпроси – какви книги четат, добавиха свой щрих в смисъла и престижа ДА СЕ ЧЕТЕ .
„Четенето носи особен вид емоция. В последно време предпочитам да чета спомени, документални книги, есеистика и публицистика”, обясни кметът. ”Правя го винаги, когато вечер ми остане свободно време. Време, което разделям с малкия си син, който обича да слуша български и руски народни приказки. Като всяко дете той обича и анимационните филми, но му четем, за да може да усети очарованието на четенето. Защото то носи особен вид емоция. Не си мислете, че всеки ден по това време в общината четем. Правим го, за да подкрепим идеята на маратона и с надеждата, че някой ще подеме инициативата и след нас”, каза Кирил Йорданов.

Кристиана Димчева
Регионална библиотека „Пенчо Славейков” - Варна

Повече за Маратона на четящите хора във Варна можете да прочетете и видите тук.

---------------------------------------------

Хасково

Във връзка с Националната програма "Четяща България" и Маратона на четенето, Регионална библиотека "Христо Смирненски" - Хасково, организира среща с деца с увреждания от дом "Марина" и ученици от Основно Училище "Иван Рилски". Поводът бе 250 години от рождението на В. А. Моцарт. Галина Каравелова, ученичка от ОУ "Хр. Смирненски" изпълни на цигулка произведения от Моцарт, а учениците от "Иван Рилски" прочетоха откъси от книги, посветени на великия композитор. В четенето пожелаха да се включат и възпитаниците на Дом "Марина".
В тази връзка Ви изпращаме няколко снимки от това мероприятие, като даваме своя принос към кампанията "Четяща България".
 

----------------------------------------------

Силистра

Информация и статистически данни за проведения на 19 април 2006 г. Маратон „Четяща Силистра”

Официалното откриване беше направено в 9.00 ч. в Регионалната библиотека от Кмета на Община Силистра инж. Иво Андонов, който прочете пред ученици страници за града. Пред същата аудитория бяха прочетени и най-новите стихове на Доростолския митрополит Иларион. В четенето се включи Областната управителка Светлана Великова, заместник-кметовете на общината – Цветана Игнатова, Христина Георгиева и Георги Балушев, новоизбраният омбудсман Румяна Чанкова, председателят на БСП Диана Русанова, писатели, поети, художници, преподаватели и ученици.
Маратонът беше закрит в библиотеката с четене на свещи, което продължи 2 часа. Присъстваха над 60 четци, които бяха чели пред различни аудитории.

В 9-те лъча в 6 различни селища на област Силистра (Силистра, Айдемир, Алфатар, Ситово, Босна, Искра, Добротица) участваха общо:

• 229 четци
• 3216 слушатели.

Прочетени бяха:

• 2924 страници поезия и проза
• на 8 различни езика
• на 38 четящи сцени

Четенето беше общо 76 часа и 10 мин.

---------------------------------------------

Стара Загора

Маратона на четенето в Стара Загора можете да проследите тук.

---------------------------------------------

Свищов

Библиотеката при Първото българско читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови” - Свищов се включи в Националната кампания „Четяща България”. На 20 април 2006 г. от 11.00 до 13.00 ч. в Детския отдел на библиотеката бе организирано четене „От приказка в приказка” - с приказките на свищовската поетеса Стефания Цанкова в първите класове на нашите основни училища. Децата се запознаха с тайнството наречено библиотека. Повод за това е и 55-годишнината на Детския отдел към читалищната библиотека. Запознаването на децата с библиотеката ще продължи до 20 май 2006 г.