Четенето – инвестиция за бъдещето
Разказваческото изкуство
Представление и уъркшоп
с Катарина Ритер (http://www.geschichtenerzaehlerin.de)
Повече за г-жа РитерРазказвачески вечери
25 април 2006, 17.30 ч.
Софийска градска библиотека (http://www.libsofia.bg/), пл. Славейков 4
28 април 2006, 17.30 ч.
Регионална библиотека - Варна (http://www.libvar.bg), бул. Сливница 34Уъркшоп
26 април 2006 (само с покана)
Понятието четене се свързва с писмеността и книгата. Четенето бива асоциирано с образованието, литературата, с прочита на книга и купуването на книга. Но дискусиите около четенето в медийното общество и изследванията на насърчаването на четеното поставиха четенето в един много по-широк контекст.
Разказването и четенето на глас са предпоставки за развитието на комуникативни способности и на културната техника на четенето. Обществените библиотеки и училища предлагат преди всичко на децата и младежите многобройни възможности свързани с разказването и четенето и като образователни средища се опитват непрекъснато да подобряват и развиват тези свои предложения.
Разказването бива определяно като "неръководено от текст предаване на една история пред публика" и бива причислявано към изпълнителските изкуства като "театър", "опера" или "балет". Как да се разказва така, че в днешното общество на усъвършенствани медии да предизвикаме интерес и желание за повече разкази (истории)? Уъркшопът ще даде възможност на библиотекари и учители по немски език да общуват с "професионална разказвачка" и да получат импулси за създаване на разкази, разказвачески ситуации, за усъвършенстване на своите мимика, жестове, глас.
В София и Варна г-жа Ритер ще представи измислени и взети назаем истории. Репертоарът й е голям и се простира от "класиката" – приказките, до страшни и чудновати собствени истории, които са магични не само за децата.
"Разказваческо изкуство" продължава поредицата от мероприятия "Четенето - инвестиция за бъдещето"
(http://www.goethe.de/ins/bg/sof/acv/inz/2005/deindex.htm) и иска да съдейства за представянето на четенето като литературно-естетически процес, като пресечна точка между външно и вътрешно, между реалност и фантазия, като катализатор и преди всичко като комуникативна ситуация и творческо преживяване.Мероприятието ще се състои в рамките на националната кампания за насърчаване на четенето на СБИР и Асоциация Българска Книга (http://www.lib.bg/kampanii/4bulgaria/abk.htm).
Съвместно със:
Съюз на библиотечните и информационни работници
Софийска градска библиотека
Регионална библиотека - Варна