НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА “ЧЕТЯЩА БЪЛГАРИЯ”

МАРАТОН НА ЧЕТЕНЕТО
17 - 23 април 2006 г.

Под патронажа на г-жа Зорка Първанова

Проявата е посветена на Международния ден на книгата и авторското право 23 април


Оганизатори:
Асоциация Българска книга и Съюз на библиотечните и информационните работници

С подкрепата на:
Министерство на Културата
Столична община
Книгоиздателства и книготърговци

Медиен партньор: БНТ


ПРОГРАМА
  БЛАГОЕВГРАД

Регионална библиотека

19 април

10.00 ч.  
"Аз вече чета в библиотеката" - съвместна инициатива със VII СОУ "Кузман Шапкарев" - Благоевград. Четене на първокласници в библиотеката на училището.
   
14.00 ч.  
Тематично четене в Читалнята на Детския отдел по предварително избрани теми с участието на ученици от Дома за деца и юноши в Благоевград.
   
15.00 ч.  
Прожекция на филма "Клетниците" и четене на откъси от едноимения роман на Виктор Юго във Френския център на библиотеката.
   
   
Дарителска акция за подпомагане на читалищните и училищните библиотеки в Благоевградска област.

VІІ СОУ "Кузман Шапкарев”

19 април

10.00 ч.   “Аз вече чета в библиотеката” – четене не първокласници в библиотеката на училището.

Народно читалище “Никола Вапцаров”

19 април

Във филиалите на читалището, както и в някои от читалищата в селата на община Благоевград ще се проведе литературно четене с времетраене по 1 час във всяка библиотека.

с. Гърмен, обл. Благоевград

19 април

Рецитал по стихове на Ран Босилек.

20 април

Представяне на книгата “Завръщане“ на Асен Стругов – местен автор.

с. Микрево, общ. Струмяни, обл. Благоевград

19 април

16.00 ч.  
Представяне на творчеството на местния поет Радослав Симеонов. През деня ще се четат негови творби в читалнята на библиотеката.
 

  БУРГАС

Регионална библиотека “Пейо Яворов”

19 април

10.00 - 12.00 ч.  
“Голямото четене на най-малките литературни творци от Бургас” - децата от СИП по изящна словесност към НБУ “М. Лъкатник” и литературно студио “Митични птици” към читалище “Л. Каравелов” с арт педагог Роза Боянова ще четат свои творби пред връстници в Детския отдел на библиотеката.
     
12.00 ч.  
Прожекция на филма “Под игото” и четене на “Епопея на забравените” в изложбената зала на библиотеката - с участието на актьора Христо Симеонов.
Инициатива, съвместно с Регионалния бургаски музей по повод 130 години от Априлското въстание.
     
16.00 - 18.00 ч.  
“Голямото четене на най-малките литературни творци от Бургас” - децата от СИП по изящна словесност към НБУ “М. Лъкатник” и литературно студио “Митични птици” към читалище “Л. Каравелов” с арт педагог Роза Боянова ще четат свои творби в книжарница “Хеликон”.


20 април

11.00 – 13.00 ч.
 
“Приказки по вълшебната уличка на детството” с Кина Къдрева. Среща на детската писателка с нейни малки почитатели от родния й град. Авторката и децата четат заедно любими текстове от нейни творби.


  ВАРНА

Регионална библиотека “Пенчо Славейков”

    На 17.04.2006 г. стартира кампания “Дни без глоби”, която ще продължи до 20.05.2006 г.
     
18 април  
Откриване на изложба на комикси в Детски и Средношколски отдел.
Обявяване на конкурс “Комикс по любима книга или любим литературен герой”, който ще приключи на Деня на детето 1 юни.
     
19 април  
В залите на отдел “Изкуство” ще се срещнат малки художници – представители на различни училища във Варна, които ще представят свои илюстрации на любими детски книги.
     
19 април   Маратон на четящите хора
     
08.30 ч.   Официално откриване – РБ “Пенчо Славейков”.
     
09.30 ч.  
Среща с издателя Наско Якимов и художника Стамен Касабов, илюстратор на детски книги, които ще прочетат любими текстове от своето детство – в залите на Детски и Средношколски отдел.
     
10.00 ч.   Музей по история на Варна
Музей на Възраждането
     
11.00 ч.   Кметът на Варна ще се включи в инициативата
Дирекция Култура - Община Варна
Дирекция Образование - Община Варна
     
18.30 ч.  
Заключителна част – откриване на изложба под надслов “Пенчо Славейков - Европеецът”, посветена на патрона на библиотеката.

По време на маратона ще се чете и на следните “сцени”:

Издателство “Славена”
Радио Варна
Пансион за стари хора “Гергана”
Музей на куклите
Галерия “Шъндао” – китайска култура и изкуство
Преводачески офис на Тодор Аврамов
Възстановителен център за наркозависими лица при храм “Княз Борис I” – кв. Аспарухово
Френски информационен център

Читалища – “В. Левски” - кв. Галата, “В.Левски”- кв.Чайка, “Отец Паисий”, “Петко Славейков”, “Хр. Смирненски”, “Просвета” – кв. Аспарухово

Училища - Хуманитарна гимназия, Първа езикова гимназия, Четвърта езикова гимназия “Фр. Жолио-Кюри”, Математическа гимназия, СОУ “Пушкин”, СОУ “С. Врачански”, СОУ “Г. Милев”, СОУ “Св. Климент Охридски”, Икономически техникум, ОУ “Раковски”, ОУ “Ив. Вазов”, Училище за деца с нарушено зрение “Проф. Иван Шишманов”, Частно у-ще “Малкият принц”, Полско училище, Частна детска градина “Зорница”, ЦДГ “Звездичка”

Библиотеки при - Варненски свободен университет, Икономически университет – Варна, ВВМУ – Варна, Медицински университет – Варна, Технически университет - Варна

Книжарница “Пингвините”

23 април

Ще се чете от книгите на Стефан Цанев – “Мравки и богове”, “Сънят на сенките”, “Дяволите в ада ще се смеят”, “Ще се скъса ли млечният път”, “Птици”, “За поетическото изкуство” на издателство “Жанет-45”.

  ВЕЛИКО ТЪРНОВО

Регионална народна библиотека “Петко Р. Славейков”

19 април

10.00 ч.  
Откриване на възобновения филиал на библиотеката в кв. ”Бузлуджа”, представяне на продукцията на издателство “Дионис”; среща разговор с доц. Иван Тодоров за новата му книга за цветята; изложба на цветя и декоративни храсти. Участват ученици от СОУ “Вела Благоева” - В. Търново.
     
11.00 ч.  
Съвместно с Френския културен център и представителство при ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, колективно четене на подбрани материали от Емил Зола.
     
14.00 ч.  
Общоградски рецитал на наградените творби от конкурса “Моят роден град” на тема “Бунтовният Април 1876”, съвместно с отдел “Култура и КИН” при Община В. Търново.
     
16.00 ч.  
Среща разговор с поета Йордан Кушев за новата му детска книжка “Таралежова брада” и ученици от СОУ “Ем. Станев” - Библиотечно-информационен център “Славейче”.
     
16.00 ч.  
Откриване на изложба от книжен фонд, документи и снимки “130 години от Априлското въстание” (централна сграда на библиотеката, фоайе).
     
17.00 ч.   Творчески портрет на Владимир Зарев.

 

  ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Народно читалище “Просвета”

11 април

17.00 ч.  
Съвместно с книжарниците “Фонтана” и “Глобус” се организира пролетно изложение-базар в Малка зала на читалището. Книгите, които ще бъдат изложени, са предназначени за деца от 5 до 15-годишна възраст. Базарът ще бъде отворен за посетители от 10.00 до 12.00 ч. и от 13.30 до 17.00 ч.

14 април

Закриване на базара от 17.00 ч. Предвидени са и томболи с много награди.

 

  ДОБРИЧ

Международен колеж - Албена

19 април   Маратон на четенето


Библиотека “Дора Габе”

19 април

08.30 ч. – 17.00 ч.  
Под мотото “От книгите научавам...” ще се проведе маратон на четенето с участието на Фенклуб “Хари Потър” и деца от помощно училище “Д-р П. Берон”.
Съпричастни към инициативата и участници в свой маратон ще бъдат Център за социална рехабилитация и интеграция, СОУ “П. Р. Славейков”, ПГМТЕ “М. В. Ломоносов”, ЕГ “Гео Милев”, ЦДГ №10. Осигуряване на медийно отразяване на всички инициативи.

 

  КАЗАНЛЪК

Общинска библиотека "Искра"
Съвместно с: Фондация "Чудомир", Радио "Вис Виталис", Съюз на българските писатели, НЧ "Възродена Искра", Дружество на слепите, ПГ "Иван Хаджиенов", ПГПИ "Акад. Дечко Узунов" и др.

Под патронажа на Кмета на Община Казанлък - чл. кор. д-р инж. Стефан Дамянов

17–23 април

Фондация "Чудомир" и ОБ "Искра" организират дарителска акция от книги на местни автори за библиотеките в общината. Поставяне началото на инициативата "Bookcrossing" в града.

По радио "Вис Виталис" ще бъдат представени: клипът на кампанията "Четяща България", програмата "Четяща България - Казанлък 2006", "Правилата на живота" - сентенции за четенето и книгата, рубриката "Прочетете тези книги".

17 април

Изложба от фондовете на ОБ "Искра" във фоайето на библиотеката – "Какво са чели казанлъчани в миналото". Посвещава се на 80-годишния юбилей на Отдел "Читалня" в рамките на библиотеката.

18 април

14.00 ч.  
Лектория "Стоян Михайловски" и четене на художествени творби в Клуба на Дружеството на слепите.
     
17.30 ч.  
Премиера на книгата на Надежда Сивриева "За перлата на любовта" в ЛХМ "Чудомир". Прочит на авторски поетични творби на български и английски език.

19 април

Деца четат на деца. Фентъзи клуб и детската писателка Валя Димова четат свои и други детски творби пред свои връстници.

Ден на отворените врати в ОБ "Искра". Записване на нови читатели във всички отдели без абонаментна такса. Ден на безплатните библиотечни услуги.

Клуб "Орлица" към ТД "Орлово гнездо" - Прочит на любими български поети на открито.

20 април

   
Съюзът на българските писатели - дружество Казанлък организират среща с учениците на ПГПИ "Акад. Дечко Узунов", 9 "а" и 9 "б". Четене на литературни творби на местни автори.
     
16.30 ч.  
Изложба от детски рисунки – илюстрации "Патиланци" по творби на Ран Босилек, съвместно с школите по изобразително изкуство за деца в общината във фоайето на ОБ "Искра".
     
17.30 ч  
Концерт на Здравка Баръмова и Радосвета Хъркова в ЛХМ "Чудомир" по повод на 250-годишнината от рождението на Моцарт.

21 април

Беседи от Отдел "Редки и ценни издания" на ОБ "Искра" за историята и изкуството на българската книга в ПГ "Иван Хаджиенов".

Народно читалище "Възродена искра"

17 април 14.00 - 15.30 ч. Деца рисуват илюстрации по разказ.

20 април  13.30 - 16.00 ч. "Голямото четене" - маратон.
21 април 13.30 - 16.00 ч.  
22 април 13.00 - 15.00 ч.  

Народно читалище "Братство" - с. Енина

18 април

Спектакъл "Щастливият принц".

 

  КРЕСНА

Народно читалище "Култура"

17 април

15.00-17.00 ч.  

В библиотеката, учебната зала и салона на читалището ще се проведат:
-
Четене на откъс от любима книга - V клас;
- Басня по избор - наизуст - VІ клас;
- "С какво влизаме в Европа" - моята любима книга - VІІІ-Х клас;
- Любими стихове - артистично и изразително четене - VІІІ - Х клас.

19 април

15.00-17.00 ч.   В библиотеката, учебната зала и салона на читалището ще се проведат:
- Най-четените детски книги" - І клас;
- Четене на собствен текст на тема "Моят домашен любимец" - ІІ клас;
- Разказване на любима приказка - ІІ клас;
- "И бързо и ясно" - четене на авторска приказка и авторско стихотворение - І - ІІІ клас;
- Изразително четене на приказка по роли - ІV клас.

 

  КРИЧИМ

НЧ “Пробуда”

19 април

14.30 ч.  
“Вече мога да чета” - инициатива с първокласници в библиотеката. Запознаване с библиотеката и записване на нови читатели; конкурс за най-добро четене; връчване грамоти за участие.
     
17.30 ч.  
Среща на изявени читатели с поета Рангел Мрянов - лекционна зала на читалището - запознаване с творчеството на поета; въпроси и мнения; връчване грамоти на читатели, прочели най-много книги през изминалата година

  ЛОВЕЧ

Библиотека “Проф. Беню Цонев”

19 април

Посещение на деца от прогимназиалния курс в домове за стари хора в околностите на Ловеч. Четене на книги заедно с живеещите там.

Тематично четене в читалните на библиотеката по предварително избрани теми - участват деца от Дома за юноши и Дома за девойки.

Четене в СОУ “Св. Климент Охридски” на предоставена от библиотеката литература по план на училището.

Посещение с предоставяне на литература за четене на лишените от свобода в Ловешкия затвор.

Общинско радио Ловеч с половинчасова програма “Прочетохме за вас”.

Викторина, посветена на 130-годишнината от Априлското въстание, с ученици от V и VІ клас на СОУ “П. Пипков”.

“В залите на библиотеката” с ученици от СОУ “Св. св. Кирил и Методий” и СОУ “Тодор Кирков”.

Посещение на ръководството на библиотеката в Дома за деца с увреждания и предоставяне на книжки с картинки и комикси за разглеждане.


  ЛОМ

НЧ “Постоянство”

19 април

17.00 ч.   Поетична вечер “През погледа на жената” - ще участват жени творци от гр. Лом.


  МОНТАНА

Библиотека „Гео Милев”

19 април

11.15 ч.   Начало на маратон на четенето в библиотеката.
Среща с детската писателка Ели Томинска.


  ПАЗАРДЖИК

Библиотека “Никола Фурнаджиев”

19 април

С книгите от издателство “Кръгозор” - проблемите на тинейджърите са разрешими: издателите на “Уроци по целуване” и “Момчетата не знаят какво искат” - на откровен разговор с младите читатели на библиотеката.

Ученици четат лично творчество в библиотеката.

 

  ПЛЕВЕН

Регионална библиотека "Христо Смирненски"

19 април

11.00 ч.  
Колективно четене на тема "Приказния свят на Ангел Каралийчев" в Детско-юношеския отдел на библиотеката.
     
   
"На театър с книжка" с участието на театралния кръжок към библиотеката.

28 април

Празник на книгата и четенето "Good Books - Better Libradries The Best Students" - на английски език.

Книжарница “Пингвините”

19 април

Четене от книгата на Калин Илиев “Последният пощальон” на издателство “Жанет – 45”.

  ПЛОВДИВ

Народна библиотека “Иван Вазов”

19 април

    Ден на прошка - ден без санкции и безплатно записване на читатели.
     
    Четене на книга по избор в Дома за стари хора.
     
    Изложба на литература за четенето “Четенето има история, има и бъдеще”.
     
    Базар на пловдивски издателства в библиотеката.
     
    Щанд за издания на библиотеката.
     
18.00 ч.  
На библиотеката ще гостува българският писател Георги Данаилов - Лекционна зала на библиотеката. През деня ще се четат негови творби.

Програма в Детски отдел

09.00 - 12.00 ч.   “От приказка в приказка”- четене на три приказки; рисуване на илюстрации по тях; изложба на рисунките.
     
12.30 - 13.30 ч.   Клуб “Млад приятел на книгата” представя новополучена литература в Детски отдел.
     
13.30 - 15.00 ч.   Среща с поетесата Пенка Кукладжиева и представяне на нейни книжки.
     
15.00 - 16.00 ч.   Състезание клуб “Судоку” с награди за най-добре представилите се.
     
16.00 - 17.00 ч.   Среща с писателя Георги Данаилов.


ОУ “Райна Княгиня”

19 април

“Вече сме читатели” - тържество за приемане на ученици от І клас за читатели на библиотеката, съвместно с ученици от ІV клас.

Прочит на един и същи текст в часовете по български език - І - ІV клас.

Среща с детски писател в сътрудничество с “Дружеството на пловдивските писатели”.

Дарителска акция в сътрудничество с Национален алианс за работа с доброволци.

Организиране на конкурс за литературна творба или рисунка на тема “Аз и книгата”, награждаване. Подреждане на изложба и даване публичност на най-добрите творби от конкурса.


НЧ “Христо Смирненски” - гр. Садово, обл. Пловдивска

19 април

Маратон на четене на текст
Конкурс за илюстрация по текст


  ПОПОВО

Народно читалище “Св. Св. Кирил и Методий”

17 - 23 април

В читалищната библиотека ще се проведат мероприятия, свързани със Седмицата на детската книга и изкуствата за деца.

Детски утра “Вече сме читатели“ (поканени са първокласниците от основните учебни заведения в града).
“Екскурзия в библиотеката”.
“Библиотекар за един ден “ - деца обслужват деца.
Изложби и витрини, посветени на:
- 220 години от рождението на братя Грим;
- 100 години от рождението на Емилиян Станев;
- 120 години от рождението на Ран Босилек;
- 120 години от рождението на Дора Габе;
- Благотворителна Великденска изложба;
- “Земя на всички нас” - посветена на 22 април - Международен ден на планетата Земя;
- 250 години от рождението на В. А. Моцарт;
- Книжовното наследство на ГЧБ.

19 април

Откриване на Маратона на четенето - д-р Людмил Веселинов - Кмет на Община Попово и Тихомир Трифонов - Секретар на Община Попово и Председател на НЧ ”Св. св. Кирил и Методий”.
Четене на три приказки от Братя Грим с ученици от Помощно училище “Паисий Хилендарски”.
ДОВДЛРГ - четене на откъси от творчеството на Ран Босилек.
ОУ ”Св. Климент Охридски” - четене на откъси от произведения на Емилиян Станев.
Местен радиовъзел - представяне творчеството на Маргарита Йорданова - библиотекар в ГЧБ.
Радио “Антола”, ученици от Гимназия “Христо Ботев”.

  РАЗГРАД

Библиотека „Проф. Боян Пенев”

19 април

9.00 ч.  
Официално откриване на Маратона на четенето в библиотеката от кмета на Община Разград – Денчо Бояджиев. Четения на книги ще се провеждат в: Дом за стари хора и Центъра за рехабилитация и социална интеграция, учебни заведения, читалищни библиотеки в областта, разградския офис на Първа инвестиционна банка, Исторически музей, книжарница „Пингвините”, театри и др. институции. В четенето ще се включат библиотечни и архивни специалисти, общински служители и читатели.
     
    Изложба във фоайето на библиотеката „ Нови книги в библиотечната колекция”.
     
   
Участие в Маратона на партньорската Публична библиотека от град Нютън, щат Айова, САЩ с четене от дарени от разградската библиотека български издания на английски език. Осъществяване на конферентна връзка по Интернет с английските партньори.
     
    „Деца четат на деца” – маратон на приказките в Детски отдел на библиотеката.
     
17.30 ч.  
Авторова вечер „Книга с автограф” на писателя Здравко Кисьов и изложба на издадените му книги. Закриване Маратона на четенето в Разград .

 

  РУСЕ

Книжарница “Пингвините”

23 април

Четене от книгите “Hash oil”, “Горният етаж”, “Никога не бъди нещастен”, “Гинсбърг срещу Буковски”, “Преследване” на издателство “Жанет-45”.


  СВИЩОВ

Първо българско читалище "Еленка и Кирил Д. Авамови"

20 април

11.00 - 13.00 ч.  
В Детския отдел на читалищната библиотека ще бъдат четени приказки пред първокласниците от свищовските училища. Приказките са на свищовската поетеса Стефания Цанкова.

  СИЛИСТРА

Библиотека “Партений Павлович”

Инициативите са посветени на 1900-годишнината от основаването на Силистра “1900 страници за Силистра”.

19 април - 19 часа Маратон – 1900 прочетени страници

І. Лъч "Четяща библиотека"
Участват: РБ "П. Павлович", ОУ "Отец Паисий", ОУ "Йордан Йовков", ТП "Български пощи", ФДНР и ОНД, Движение "Русофили", СНЦ "Украински дом", Арменска общност.
Официално откриване на маратона с кмета на Силистра инж. Иво Андонов; г-жа Цветана Цанова - Председател на Фонд "13 века България" ще чете стихове написани от Доростолския митрополит Иларион за Силистра и Тутраканската епопея. На всеки час ще гостува четец - общ. съветници, администратори, артисти, ротарианци, бизнесмени, краеведи, художници, свещеник, журналисти и др.

ІІ. Лъч "Деца четат на деца"
Участват: Членове на младежкия доброволчески библиотечен отряд; ЦДГ "Роза", "Ян Бибиян", "Радост", ОДЗ "Нарцис" – Силистра; Община Ситово - ЦДГ "Щастливо детство" – с. Ситово, ЦДГ – с. Босна , ЦДГ "Мир" - с. Искра; Дневен дом за деца и младежи с умствени и физически увреждания - Силистра, ОУ "Св. св. Кирил и Методий" - Силистра - подготвителни детски групи, НЧ "Д. Михайлов" - с. Бабук.

ІІІ. Лъч "На децата и от децата с любов"
Възрастни четат на деца и деца на възрастни.

Участват: ГПУ "Софроний Врачански", Дом за деца, лишени от родителски грижи "Д. Дебелянов", ОУ "Св. св. Кирил и Методий", СОУ "Н. Й. Вапцаров", ОУ "Христо Ботев" – с. Айдемир, СОУ "Гагарин" ; Дамски клуб на бившите държавни служителки, Клуб на пенсионираните учителки.

ІV. Лъч "От курс в курс" – четем и учим на 7 езика (български, руски, украински, турски, румънски, немски, френски) Четат средношколци и студенти.
Участват: Педагогически филиал на РУ "Ангел Кънчев", ЕГ "П. Яворов", ОУ - с. Искра, ОУ - с. Добротица, ПГТМ "Комаров", ПЗГ "Добруджа", ОУ "Иван Вазов", СОУ "Гагарин".

V. Лъч "Четем, учим и творим"
Участват: Проф. у-ще по селско стопанство - с. Ситово, ПГ по стоп. у-ние и адмист. услуги, Общ. общежитие за средношколци "Младост".

VІ. Лъч "Граждани четат на граждани"
Участват: Общински съвет, ДД за ДМУФУ, Клуб на Адм. служителки, Пенсионерски клуб № 1, ПК на БСП - ІX квартал, Дом за стари хора.

VІІ. Лъч "Професионални четения"
Участват: отдел "Образование" към Община Силистра, ПИЦ, ОбС по наркотични вещества.

VІІІ. Лъч "Семейни четения"

ІХ. Лъч "Четци четат на четци"
19.30 ч. – Закриване: Четене на свещи в Регионална библиотека "П. Павлович".

 

  СЛИВЕН

Библиотека “Зора”

19 април

10.30 ч.  
Откриване на четенията в храм “Св. Димитър” от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Йоаникий.
   
11.30 ч.  
Областна управа - Сливен - обастният управител се включва в инициативата.
   
12.30 ч.  
Община Сливен - заместник-кметът Офелия Кънева подкрепя Маратона на четящите хора.
   
16.30 ч.  
Библиотека “Зора” - авторско четене на поетесата Евгения Генова и нейни възпитаници от класа по литературно творчество и Хуманитарна гимназия “Д. Дамянов”
   
   
Съобразявайки се с часовата разлика, маратонът продължава в библиотеката партньор на “Зора” - Публична библиотека в гр. Пелла, Айова, САЩ.

По време на маратона ще се чете и на следните “сцени”:

Читалища в град Сливен и региона:

11.00 ч.   Читалище “Добри Чинтулов”
     
13.00 ч.   Читалище “Възраждане” в кв. “Дебела кория”
    Читалище “Просвета”, с. Злати войвода
    Читалище “Звезда”, с. Старо село
     
14.00 ч.   Читалище “Дружба” в кв. “Дружба”
     
14.30 ч.   Читалище “Хаджи Димитър”
     
15.00 ч.   Читалище “Христо Ботев”
    Читалище “Светлина”, с. Самуилово
     
15.30 ч.   Читалище “Ангел Димитров” в кв. “Д. Груев”
    Читалище “Единство”
     
16.00 ч.   Читалище “Д-р П. Берон”, с. Тополчане
    Читалище “Искра”, с. Крушаре

Училища: У-ще “Д-р Ив. Селимински”, У-ще “Хр. Ботев”, У-ще “Антон Ив. Камбуров”, Хуманитарна гимназия “Д. Дамянов”, Дом за деца с увреждания.

 

  СМОЛЯН

Регионална библиотека "Николай Вранчев"
Чит
алище "Балкански просветител"

17 - 21 април  
Седмица на детската книга и песен под патронажа на Кмета на община Смолян г-жа Дора Янкова.
     
17 април  
Концерт с участие на деца от самодейните състави на читалищата в града и ОДК. Изложба базар на детска литература на издателска къща "Жанет - 45" в Сесийната зала на община Смолян. Проявата е посветена на 120 г. от рождението на Дора Габе и Ран Босилек.
     
19 април  
Читателски маратон "Среща на поколенията" с участие на деца творци и членове на дружеството на писателите Смолян в Читалище "Балкански просветител".
     
21 април  
Среща на детския творец Виктор Самуилов с децата на Смолян в Регионалната библиотека "Николай Вранчев".


  СОФИЯ

Столична библиотека

17 април

10.00 ч.  
Откриване. В Детския отдел на библиотеката ще чете приказки кметът на София г-н Бойко Борисов.
Ще участват също детските писателки Кина Къдрева, Юлия Спиридонова и Мая Дългъчева, като ще бъде организирана изложба с техни книги.

19 април

15.00 - 17.00 ч.  
Четене на приказки в Детски отдел - ще участват Симона Ангелова (актриса), Бианка Бенковска (сценограф), Ива Екимова и др. Четенето е организирано в четири части:
- “Пътят на една книга до екрана” - за книги, които са филмирани
- “С какво влизаме в Европа” - книги от български автори
- “Най-четените детски книги”
- Произведения от деца за деца - ще четат авторите - деца от Литературното студио към Детския отдел.
     
15.00 - 20.00 ч.  
Библиотекарите от езиковите отдели ще поканят native speakers за четения и дискусии на съответния език.
В зала „Виктория” ще се чете на:
16.00 ­ 17.00 ч. Турски език
17.00 ­ 18.00 ч. Португалски език
18.00 ­ 19.00 ч. Испански език
19.00 ­ 20.00 ч. Английски език - водещи ще бъдат доброволци от Корпуса на мира ­ участници в безплатния курс по разговорен английски език, който се провежда ежеседмично в библиотеката.
     
18.00 ч.   В зала „Вяра” ще бъде представена „Антология на ромската поезия” - на ромски, български и английски език, съставител ­ Георги Парушев, преводач от ромски на български и от български на ромски ­ Лиляна Ковачева.
     
17.00 - 19.00 ч.  
Среща с начинаещи и утвърдени автори от сп. „Пламък” и „Родна реч” в зала “Надежда”.

20 април

18.00 ч.
В зала "Вяра" ще се проведе вечер на съвременната бесарабска българска литература, представена от Димитър Боримечков, Богдана Вульпе и Михаил Бъчваров-Бондар.

25 април

17.30 ч.
В Детския отдел, съвместно с Гьоте-институт, ще има представления на разказвача на приказки Катарина Ритер.

Библиотеките при 107 ОУ “Хан Крум” – София
120 ОУ “Г. С. Раковски” - София
122 ОУ “Николай Лилиев” – София
Строителен техникум - Перник

09.00 ч.   Откриване - прочит на един и същ текст от произведение в различните градове участници
    Авторско четене
Дарителски акции за подпомагане на училищните библиотеки
Обмяна на литература между библиотеките – участнички
Организиране на литературен конкурс за написване на есе по тема
Библиотечен урок “Стани библиотекар за един ден”
Закриване с награди; четене на текстовете от конкурса; видеовръзка

199 ОУ “Св. Ап. Йоан Богослов”

08.40 - 09.30 ч.   “Деца четат на деца” - осми клас и подготвителен клас.
     
09.35 - 11.20 ч.   “Въведение в приказния свят” - шести и първи клас.
     
11.30 - 12.10 ч.   “Прозорец към света - любопитно и интересно” – четвърти и шести клас.
     
12.30 - 14.10 ч.   “Прочети, пресъздай, разкажи” - състезание в петите класове:
І кръг - Изразително четене на приказка по роли;
ІІ кръг - Басня по избор наизуст;
ІІІ кръг - Изразително четене на непознат текст.
     
14.20 - 15.50 ч.   “Приказно късметче - вече всичко зная, мога да чета” - втори клас.
     
16.00 - 17.00 ч.   “И бързо, и ясно”- четене за време - трети клас.

7 СОУ “Св. Седмочисленици”

09.30 ч.   ІІ клас
     
10.30 ч.   ІІІ клас
     
11.00 ч.   ІV клас
     
14.00 ч.   І клас

Децата ще четат по избор свои любими произведения.


12 СОУ “Цар Иван Асен ІІ”

14.00 ч.   “Моето любимо детско стихотворение”, с ученици от ІІа клас.
     
14.50 ч.   “Питай - ще отгатна”, с ученици от ІІІа клас.
     
15.30 ч.  
“Приказка след приказка”, с ученици от ІV клас, които ще четат на І клас.

Фотоизложба на снимки от участията в Маратона на четенето

131 СОУ “Климент Аркадиевич Тимирязев”

“Аз вече мога да чета” - самостоятелно четене и четене пред група на част от приказка - първи и втори уч. час
“Деца четат на деца” - “В света на приказките” - деца от ІІІ и ІV клас четат на подготвителната група и на І клас – трети, четвърти и пети час
Драматизация - състезание на известна приказка с добавяне на нов герой и друг измислен край – шести час
“Моята любима книга” - четене на откъс от книга по избор
“Бързо и изразително четене” на познат и непознат текст
“В света на стиховете” - артистично и изразително четене
Участват ученици от І до VІІ клас

39 СОУ "Петър Динеков"

Деца от трети клас ще четат приказки от Х. К. Андерсен, Братя Грим, Ангел Каралийчев и други по избор на учениците.
Деца от втори клас ще четат на деца от първи клас, а първокласниците ще прочетат любимите си стихотворения и гатанки.
Библиотеката ще бъде украсена с рисунки на деца от училището и с балони.

108 СОУ "Никола Беловеждов"

19 април е обявен за неучебен ден и е посветен на книгата. Инициативите ще се проведат до обяд.

Изработване на табло за запознаване с инициативата.
Издаване на вестник, посветен на "Четяща България".
Анкета за отношението на учениците към литературата и четенето.
Акция "Дари книга на библиотеката"
Табло "Лично творчество".
"Деца четат на деца" - четене по класове.
Срещи с детски писатели, издателства.
Творчеството на Вазов - извор на родолюбие.
"Библиотекар за един ден".
Презентация на библиотеката и на моята любима книга.
Табло "Най-добър читател"
"Ние сме фенове на Хари Потър и Нарния".
Учредяване "Клуб на четящите".
Художествени ателиета.
Награждаване на участниците.

Библиотека при Нов Български Университет

19 април

10.00 - 16.00 ч.  
“Студентите четат...” - маратон на четенето. Ще се включат студенти от различни програми в университета: стихове на Ботев; “Любовникът” на Маргьорит Дюрас; “Цар плъх” на Джеймс Клавел.
Студенти от Департамент “Нова Българистика” ще четат последователно от “Записки по българските въстания” на Захари Стоянов.
Ще прочетат и откъси от архива на проф. Саръилиев.

Библиотека при Университета по архитектура, строителство и геодезия и Български информационен консорциум

20 април

11.00 ч.   Семинар “Добри библиотечни практики” на тема “Проблеми на авторското право в българските библиотеки”

Ориндж център

17 април

18.00 ч.   Георги Господинов – “Писма до Гаустин”; Даниела Иванова – “Аз живях в социализма” .

Книжарница Booktrading

20 април

Маратон по четене с участието на Ники Кънчев.

Кино “Одеон” (или Френската гимназия)

21 април

Актрисата Йоана Буковска ще прочете откъси от романа “Нещата от живота” на Пол Гимар пред ученици от Френската гимназия. Прожекция на едноименния филм.

 

  СТАРА ЗАГОРА

Библиотека “Родина” и библиотека “Захарий Княжески”

19 април        
         
7.30 ч.   Библиотека "Родина"  
Откриване на Маратона.
8.00 ч.   Езикова школа при читалище „Родина”  
Чете се през целия ден по 15 мин. от всеки учебен час.
8.10 ч.   Х ОУ „Св. св. Кирил и Методий”  
„Пътешествие с приказки” – четат деца от 4, 1 и 2 клас.
8.20 ч.   СОУ „Васил Левски”  
Състезание за бързо, гладко и изразително четене с първокласници.
8.30 – 12.30 ч.   Детски отдел на РБ „Захарий Княжески”  
Маратон на четенето с първите класове на VІ ОУ „Св. Никола”.
9.00 - 12.00 ч.   ХІІ ОУ „Георги Гърбачев”  
Откриване изложба на книги и четения на тема „Приказката – моят детски свят” с учениците от 1 – 4 клас.
9.00 - 16.00 ч.   ХІ ОУ "Николай Лилиев" - библиотека  
Акция "Дарете своя книга на училищната библиотека, за да я прочетат повече хора".
9.00-19.00 ч.   Дом за възрастни хора с физически увреждания;
Дом за стари хора, комплекс Старозагорски бани
 
Маратон в маратона. Студенти от І курс, специалност „Социални дейности”, при Медицински факултет на Тракийския университет четат с домуващите.
10.00 ч.   ЦДГ № 17  
„Деца четат на деца”, с участието на клуб „Приятели на библиотеката” към Детския отдел на библиотека „Родина”.
    Дом „Надежда”  
„Деца четат на деца”, с участието на читатели от филиал “Димитър Благоев” на библиотека „Родина”.
    Детска клиника на Университетската болница  
Студенти от Медицинския факултет при Тракийски университет четат заедно с децата любими произведения. Дарение на детски книжки на Клиниката от библиотека „Родина”.
    Хилендарския метох  
Четат специалистите на РИМ - „Музеите и европейското законодателство”.
    Клуб на пенсионера, бул. „Авг. Траяна” 1  
Четене по избор.
10.20 ч.   ХІ ОУ "Николай Лилиев"   Четене на откъс от любима книга (ученици от І-ІV клас).
10.40 ч.   ЦДГ 66 „Детски рай”  
„Деца четат на деца”, с участието на читатели на библиотека „Родина”.
    СОУ „Васил Левски”  
Ученици от 4 клас четат приказки с първокласниците.
11.00 ч.   Книжарница „Хеликон”  
„С приказките на Ран Босилек и стиховете на Дора Габе” – четения с участието на деца от ОУ „Самара”.
11.30 ч.   Община Стара Загора, отдел „Култура”  
Четене по избор.
    ІХ ОУ „Веселин Ханчев”  
С приказния свят на Стефания Цанкова. Среща с авторите Стефания Цанкова и Марин Кадиев.
12.00 ч.   Редакцията на в. "Национална бизнес поща"  
Четене от книгата "Историкът" на Елизабет Костова.
12.30 ч.   ГПЧЕ „Ромен Ролан”  
Среща с писателя Алек Попов.
13.00 -15.00 ч.   Детски отдел на библиотека „Родина”  
Деца четат на деца.
13.30 ч.   ХІ ОУ "Николай Лилиев"   Четене и отгатване на откъс от изучавано произведение (ученици от VІІ – VІІІ клас).
    Къща музей
“Градски бит ХІХ в.”
 
„Великден в приказки и багри”. Боядисване на яйца и четене на великденска тематика с ученици от СОУ „Васил Левски”.
14.00 ч.   Младежки дом  
Среща с авторката на детски приказки Стефания Цанкова и Марин Кадиев. Четене на приказки и драматизации с участието на деца от 1-4 клас на VІ ОУ „Св. Николай”, СОУ „В. Левски”, СОУ „Христо Смирненски”, Х ОУ „Св. св. Кирил и Методий” и др.
15.00 ч.   СОУ „Васил Левски”  
Ученици от 3 клас четат приказки от български автори с първокласниците.
    На открито в Зоопарка  
Младата поетеса Екатерина Стратиева със словесна анимация за възрастни „Зоопаркът и къщата, която си говори сама”.
14.00-16.00 ч.   Дом „Българка”  
Студенти от І курс, специалност „Социални дейности”, при Медицински факултет на Тракийския университет четат с младежите от Дома.
16.00 ч.   ХІ ОУ „Николай Лилиев”  
Четат децата от клубове „Мислител”.
16.30 -18.30 ч.   Книжарница „Хеликон”  
Деца четат на деца. С участието на клубовете „Приятели на библиотеката” към библиотека „Родина” , десетокласници от ПМГ „Гео Милев” и деца от СОУ „Иван Вазов”.
18.00 ч.   РБ „Захарий Княжески” - Читалня 1  
Среща с писателя Алек Попов.
19.00 – 22.00 ч.   Читалище „Родина”  
Четат деца и юноши от Балетна школа, Хорова школа, хор „Жарава” и др. подразделения на читалището.
20.00 ч.   Държавен куклен театър  
Публицистичното слово на клуб „Журналист” – участниците в клуба четат свои есета.
23.00 ч. на 19.04. – 7.30 ч. на 20.04.   Зала на Младежка театрална студия “Сцена 99„ при читалище „Родина”  
Нощен маратон с участието на поети, писатели, журналисти, издатели, библиотекари, артисти, културни и читалищни дейци, интелектуалци и общественици.
     Радио "Веселина"  
Ефирен маратон на четящите радио журналисти. В рамките на програмата всеки ще прочете откъс от любимия си художествен текст.
         
20 април   Книжарница “Пингвините”   Четене от книгата на Мария Донева “Има страшно” на изд. “Жанет-45”.
       
 21 април      
       
18.00 ч.   Държавен куклен театър  
Безплатно представление на „Снежната кралица” за отличилите се в Маратона деца.
19.00 ч.   Комплекс „Верея" - Зала 2  
Среща с авторката на бестселъра „Историкът” – Елизабет Костова.

  ТЪРГОВИЩЕ

Библиотека “Петър Стъпов”

19 април

Маратонът ще се проведе в училища и пенсионерски клубове.

 

  ХАСКОВО

Областна библиотека “Христо Смирненски”

19 април

11.00 ч.  
Детски отдел - “250 години от рождението на Моцарт”.
Четене на книги от децата от у-ще “Ив. Рилски” и от Дом за деца с физически увреждания “Св. Марина”.
Изпълнения на творби на Моцарт от хасковската цигуларка петокласничката Г. Каравелова. Изложба по темата.
   
   
Участие в национален конкурс за дебютна литература “Южна пролет”, 2006 - 26-28 април, организиран от Общината.


  ЧИРПАН

Начално училище “Св. Климент Охридски”

19 април

10.30 ч.  
“Открита читалня” в двора на училището, сред дърветата, децата от 1-ви до 4-ти клас ще четат от любимите си книжки. След това няколко деца ще представят своите книги на съучениците си и ще четат на глас. “Откритата читалня” ще остане “отворена” през целия ден.
Ще има изнесен щанд с книги и всички хора, минаващи покрай училището, ще бъдат поканени в “читалнята” да четат.
“Откритата читалня” ще бъде изнесена в центъра на града, за да привлече повече читатели. Ще се включат и останалите училища в града.


  ШУМЕН

Регионална библиотека “Стилиян Чилингиров”

22 март - 7 април  
Юбилейна изложба “Илюстрацията и дизайнът”
     
18 април  
Щафетно четене на любими текстове от български книги ще се състои по време на редовния брифинг в Община Шумен. Ще четат журналисти, общински съветници, общинска администрация, граждани. Щафетата ще се поеме от Факултет по технически науки към ШУ “Епископ К. Преславски”, читалищни и училищни библиотеки.
     
19 април   “Ден на отворени врати” - безплатно ползване на Интернет.
Шоу спектакъл “В тайнствата на библиотеката”, реализиран с подкрепата на Областната управа и Общински съвет - Шумен, неправителствени организации.
Четения на текстове от книги на издателство “Кръгозор”, във връзка с техен проект “Бъдещето ни се случва днес”, по който работят съвместно. Привличане на младата читателска публика чрез четене и обсъждане на модерни и провокативни текстове.


Шуменски Университет – Библиотека

19 април

Обявяване на кампания за Световния ден на книгата и Маратона на четенето, като ще се проследи и отбележи най-търсената и четена литература в читалните на библиотеката на 19 април.

Книжарница “Пингвините”

19 април

Четене от книги на издателство “Жанет-45” с участието на Директора на Военно-историческия музей, Главния редактор на в-к “Шуменски зари”, журналисти и литературни критици.