2023
Честит юбилей! Печат
tatiana_ianakieva_2024.jpg
На 11 януари 2024 г. се навършиха 80 години от рождението на доц. д-р Татяна Янакиева – филолог, библиограф, един от водещите специалисти в областта на библиотечно-информационните науки в България. Тя е родена в Добрич. Завършва СУ „Св. Климент Охридски” и специализира в Московския държавен институт по култура. Тя е сред основателите и пръв председател на Съюза на библиотечните и информационните работници – СБИР (днешната Българска библиотечно-информационна асоциация) два мандата (1990 – 1994). Името ѝ се свързва с утвърждаването на модерното библиотечно образование в България, с инициирането и реализирането на множество научни прояви, с участието в разнообразни проекти, с многобройни публикации по проблемите на съвременната библиография, с обучението на поколения библиотечни специалисти. 
В статия по случай 25-годишнината на асоциацията, публикувана в списание „ББИА онлайн”, Татяна Янакиева, заедно с Мария Капитанова и Ани Гергова (също председатели на СБИР), пожелава: „Драги колеги и приятели, обръщаме се към вас в този празничен за всички нас четвъртвековен юбилей на нашата професионална организация с думите: Вярвайте в бъдещето на библиотеките! И се борете за него!”.
По случай юбилея ѝ пожелаваме много здраве и бодрост!
 
Весели празници! Печат
praznici_2024.jpg
 
Кръгла маса по проблемите на каталогизацията Печат
      logo_ff_su.png logo_ub_SU.jpg
                                               
                                                                      
logobbia_m.jpg
На 27 ноември 2023 г. в конферентната зала на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе кръгла маса по проблемите на нормативната уредба на българската каталогизация, организирана от Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, Университетска библиотека „Св. Климент Охридски“ и Българската библиотечно-информационна асоциация. Тя се проведе в хибриден формат, като участие взеха близо 100 представители на различни библиотеки и институции от страната. На кръглата маса, открита от доц. Анета Дончева, председател на ББИА, бяха представени четири презентации:
В проведените дискусии бяха обсъдени различни предложения за премахване на остарели стандарти и за споразумение за разработване на нови правила за каталогизация. Предложена беше структура на работна група с ръководител доц. Милена Миланова – ръководител на катедра „Библиотекознание, научна информация и културна политика“ и представители на най-големите български библиотеки и план за действие, който да се следва.
 
Нов размер на годишния членски внос от 2024 г. Печат
logobbia_m.jpg
Уважаеми колеги,
на Общото годишно отчетно събрание на ББИА, което се проведе на 24 март 2023 г. в София, беше обсъдено, гласувано и прието решение за повишаване на размера на годишния членския внос от 1 януари 2024 г., както следва:
Индивидуален членски внос: за работещи – 24 лв.; за пенсионери – 6 лв.
Членски внос за юридически лица според числеността на персонала:
  • от 1 до 3 души – 40 лв.
  • от 4 до 10 души – 80 лв.
  • от 11 до 20 души – 100 лв.
  • от 21 до 50 души – 150 лв.
  • от 51 до 100 души – 180 лв.
  • над 100 души – 200 лв.
  • за фирми, издателства и други организации – 150 лв.
 
Предложения на ББИА за промени в Проекта на Закон за държавния бюджет на РБългария за 2024 г. Печат
mf_2023.jpg
Уважаеми колеги,
Колегията е информирана, че на 10 ноември 2023 г. Министерството на финансите (МФ) официално публикува Проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2024 г.  и от този момент на практика са започнали дебатите по  проекта. Малко преди това МФ публикува и „Анализ на дейността на музеите, художествените галерии и библиотеките с регионален характер и на читалищата“, който предизвика доста бурни реакции и несъгласия. В тази връзка нашата Асоциация, подкрепяна във всичките си действия от Фондация „Глобални библиотеки – България“ (ФГББ), направи опити за получаване на допълнителна информация и изясняване на противоречивите позиции относно състоянието и финансирането на обществените библиотеки в страната. На 13 ноември, на годишния форум на ФГББ, председателят на ББИА, членове на УС на ББИА и колеги от различни библиотеки разговаряха с министър Асен Василев, който ни демонстрира уважение и готовност за конкретни действия за подобряване на работата на библиотеките. На 14 ноември участвах  в  Кръгла маса на тема “Устойчиво финансиране на българската култура“, която се проведе в Народното събрание и беше организирана от Комисията по култура и медии в 49-то Народно събрание на Република България, Министерството на културата, Националното сдружение на общините в Република България и Обсерваторията по икономика на културата. На 17 ноември заедно със Спаска Тарандова участвахме в среща, в кабинета на министъра на финансите Асен Василев, организирана от депутати от Комисията по културата.  На тази среща се разбрахме с министъра какво конкретно можем да предложим. 
Така се оформи един пакет с предложения, отнасящи се до финансирането на  обществените библиотеки, които УС на ББИА разгледа и одобри на свое заседание на 20 ноември. Този пакет съдържа:
ЧАСТ 1. Предложения за промяна на стандарта за субсидирана численост в сектора „Регионални библиотеки“
1. ПИСМО на ББИА, подкрепено от директорите на регионалните библиотеки, за  увеличение на Единния разходен стандарт за субсидирана бройка на регионалните библиотеки и увеличение на размера на допълващия стандарт за управляваните закрити площи в библиотеките.
ЧАСТ 2. Предложение за промяна на размера на средствата по програма на Министерство на културата 
1. ПРЕДЛОЖЕНИЕ за увеличаване на размера на средствата по Програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”, изпълнявана от Министерството на културата.
ЧАСТ 3. Предложения за допълнително финансиране (програмно финансиране) на обществените библиотеки
1. ПРОГРАМА за допълнително финансиране на общинските/градските библиотеки за 2024 г.
2. ПРОГРАМА за допълнително финансиране на регионалните библиотеки за 2024 г.
3. ПРЕДЛОЖЕНИЕ за допълнително финансиране на читалищните библиотеки за 2024 г.
4. СПИСЪК на проекти на регионалните библиотеки, готови за реализиране.
Предложенията са изпратени в парламента, в министерствата, имащи отношение към дейността и финансирането на обществените библиотеки, а също така и в Националното сдружение на общините в Република България. 
Всички оставаме с надеждата предложенията ни да бъдат обсъдени и приети.

Анета Дончева
 
<< Първа < Предишна 1 2 3 Следваща > Последна >>

Резултати 1 - 9 от 23
Посолство на САЩ в БългарияГьоте институт - България  Американска библиотечна асоциацияЕвропейско бюро на библиотечните, информационните и документационните асоциации Фондация Глобални библиотеки - БългарияМемориален фонд Снежана Янева
facebook          
Copyright © 2000 – 2024 Българска библиотечно-информационна асоциация
София 1000, ул. „Христо Белчев“ 2, ет. 5, офис 16; тел. 0885311836; имейл:  Този имейл адрес е защитен от спам ботове, нужна е Javascript поддръжка, за да го видите.